20.3 C
Prague
Sobota, 2 července 2022, 1:07
- Reklama -
DomůZajímavostiGenius loci Libně žije dál. Libeňský svět otevřel vernisáží "Bohumil Hrabal barevně...

Genius loci Libně žije dál. Libeňský svět otevřel vernisáží „Bohumil Hrabal barevně i černobíle“

U příležitosti 120 let od připojení Libně ku Praze bylo slavnostně otevřeno nové centrum kultury a historie s názvem „Libeňský svět“. Zúčastnili se ho autoři, partneři, dárci, zapůjčitelé a mnoho libeňských patriotů.

O své první dojmy a poděkování za vznik Libeňského světa se s přítomnými hosty podělili hlavní vzdělavatelka Sokola Libeň Anka Holanová, předseda FK Meteor Praha VIII Miloslav Volf, ředitelka ZŠ Bohumila Hrabala Irena Trojanová, dramaturg Divadla pod Palmovkou Ladislav Stýblo, akademický malíř Václav Špale nebo Eva Lustigová, dcera Arnošta Lustiga. Mezi hosty nechyběl ani Tomáš Mazal, který zapůjčil fotografie Bohumila Hrabala, filmový režisér Oliver Malina Morgenstern nebo režisér Ivo Krobot.

Sál bude mít mnoho využití

Autor nového centra radní Michal Švarc (Patrioti), který se ujal moderátorské role, se na úvod tázal starosty Prahy 8 Ondřeje Grose (ODS), co by popřál Libeňskému světu. „Libeňskému světu přeji samozřejmě mnoho spokojených návštěvníků a hlavně, aby Libeňský svět nejen ukazoval pestrou historii, ale stal se i místem přítomnosti při setkávání lidí a tím i inspirací pro budoucnost. Myslím, že pořekadlo Žižkovu a Libni, zdaleka se vyhni, už dávno ztratilo význam. Jsem celoživotní libeňák a mohu směle říct, že Libeň je krásná čtvrť a dobrá adresa k bydlení i práci,“ říká starosta Ondřej Gros.

Po čtených a hudebních vystoupeních akademický výtvarník Václav Špale v krátkosti představil své umělecké instalace a aktuální hrabalovskou výstavu. Na závěrečný dotaz o budoucím využití sálu reagoval radní Švarc: „Sál je vhodný pro divadlo malých forem, promítání filmů, výstavy, hudební či taneční vystoupení. Rádi bychom do tohoto sálu vrátili krom kultury také spolkový život. Vyzýváme proto osmičkové spolky, soubory, kluby, ale i družstva, aby prostor využívaly k setkáváním, slavnostem či schůzím.“   

Pro veřejnost se poprvé Libeňský svět otevře v pátek 17. a v sobotu 18. 9. 2021, od 10:00 do 18:00, ve 13:00 a 16:00 proběhnou komentované prohlídky.

PODOBNÉ ČLÁNKY

NEJČTENĚJŠÍ

- Reklama -