20.3 C
Prague
Sobota, 2 července 2022, 2:07
- Reklama -
DomůZajímavostiRůst cen je nejrychlejší za 13 let. Kdo na to nejvíce doplatí?

Růst cen je nejrychlejší za 13 let. Kdo na to nejvíce doplatí?

„Do ekonomiky se pumpovaly peníze o sto šest. Ve stejné době se přitom pozastavovaly výrobní kapacity, což snížilo množství produktů na trhu. Prudké zdražování je logickým důsledkem těchto činů,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

/KOMENTÁŘ/ Vysoká inflace je zničující pro úspory na běžných a spořících účtech v bankách. Lidé proto stále častěji chtějí investovat. Populární jsou hlavně nemovitosti, akcie, zlato a kryptoměny.

Přijde reakce ČNB?

Z meziročního pohledu dosáhla míra inflace v srpnu letošního roku na úroveň 4,1 procenta, což bylo o 0,7 procentního bodu více než v červenci letošního roku. Jedná se o nejvyšší meziroční růst cen od listopadu 2008. Ceny zboží úhrnem vzrostly o 3,6 procenta a ceny služeb o 4,9 procenta.

Milovníci módy si museli připlatit za oblečení o 8,2 procenta.

Inflace se dostala výrazně nad své toleranční pásmo. Lze proto očekávat reakci České národní banky, která pravděpodobně bude v rychlém sledu zvyšovat úrokové sazby. To může mít negativní vliv na růst české ekonomiky. Navíc dojde ke zvýšení rozdílu mezi nastavením úrokových sazeb u nás a v eurozóně.

Kdo na zdražování doplatí?

Vyšších cen si určitě všimli kutilové. Výrobky a služeb pro běžnou údržbu a opravy bytu zdražily o 6,7 procenta. Při nákupech v supermarketech zákazníci určitě zaregistrovali zdražení másla o 12,4 procenta, vajec o 5,8 procenta a piva o 6,3 procenta. Milovníci módy si museli připlatit za oblečení o 8,2 procenta a obuv o 8,6 procenta. Výrazně hlouběji do kapsy musí sahat i řidiči, kteří za pohonné hmoty a oleje platí navíc o 19,0 procenta.

Na zdražování nejvíce doplatí lidé, kterým se nezvyšují či dokonce klesají příjmy. Kvůli očekávanému růstu úrokových sazeb, se zřejmě budou zhoršovat podmínky pro poskytování hypoték a dalších úvěrů. Nelze však očekávat, že by se růst úrokových sazeb výrazně propsal do úročení na běžných a spořících účtech. Lidé proto budou muset investovat naspořené prostředky nebo se budou muset smířit se snižováním kupní síly svých úspor. 

PODOBNÉ ČLÁNKY

NEJČTENĚJŠÍ

- Reklama -