14.7 C
Prague
Sobota, 2 července 2022, 12:07
- Reklama -
DomůZajímavostiKomentář: Prodloužení hrazených testů je prevencí před čtvrtou vlnou

Komentář: Prodloužení hrazených testů je prevencí před čtvrtou vlnou

Vláda včera rozhodla o pokračování v proplácení preventivních testů na covid-19 minimálně do konce září. K tématu se ve svém komentáři vyjádřil i Václav Navrátil, CEO a vědecký ředitel DIANA Biotechnologies. 
Václav Navrátil vnímá prodloužení hrazení covid testů jako pozitivní krok k prevenci před další vlnou. Z pohledu vývoje epidemie se tedy jedná o dobré rozhodnutí, které pomůže s monitorováním šíření covid-19 na podzim. 

(KOMENTÁŘ) Z pohledu budoucího vývoje epidemie vnímám prodloužení bezplatných testů pro širokou veřejnost jako dobrý krok. Původně plánovaný konec proplácení testů na covid-19 mohl zrychlit šíření viru a uspíšit podzimní vlnu. Patrně právě díky důslednému a úspěšnému testování totiž v Česku v létě nedošlo k výraznému nárůstu počtu nových případů, na rozdíl od sousedního Německa nebo Rakouska.

S koncem léta a začátkem školního roku ale očekáváme snadnější šíření viru, a proto vyšší potřebu testování a trasování. Navíc v Česku už alespoň dva měsíce dominuje nakažlivější delta varianta. Ta dokáže infikovat i významnou část očkovaných, kteří ji mohou dále přenášet, což by ukazovalo naopak na potřebu testování i očkovaných lidí. I proto je důležité nadále testovat v co největší míře a neusnout na vavřínech.

Jakkoliv bude obtížné zcela zamezit čtvrté vlně, testování a trasování je jednou z nejméně „bolestivých“ cest. Funguje ale nejlépe při malém počtu nakažených. Až počty nakažených výrazně narostou, mohou nám hrozit opět plošné opatření, která jsou mnohonásobně dražší než testování.

– Václav Navrátil –

PODOBNÉ ČLÁNKY

NEJČTENĚJŠÍ

- Reklama -