20.3 C
Prague
Sobota, 2 července 2022, 12:07
- Reklama -
DomůZajímavostiCestovní ruch se probouzí z noční můry. Zatím to ale nestačí

Cestovní ruch se probouzí z noční můry. Zatím to ale nestačí

„Díky nízké srovnávací základně vypadají výsledky cestovního ruchu za druhé čtvrtletí letošního roku velmi dobře. Počet hostů vykázal obří růst, a i další ukazatele vypadají v meziročním srovnání fantasticky. Nicméně ve skutečnosti se cestovní ruch vzpamatovává z tak tvrdého knockoutu, že ani nárůsty o desítky procent nejsou dostatečné k zotavení tohoto těžce zkoušeného odvětví naší ekonomiky,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

(KOMENTÁŘ) Podle Českého statistického úřadu dosáhl počet hostů ubytovaných v hromadných ubytovacích zařízeních ve druhém čtvrtletí letošního roku úrovně 1 568 453 lidí. To znamená, že meziročně došlo k výraznému růstu o 51,3 procenta. Počet zahraničních hostů se zvýšil na 230 089 lidí, což představuje meziroční růst dokonce o 79,1 procenta. Výrazné meziroční zlepšení ve druhém čtvrtletí letošního roku však bylo způsobeno nízkou srovnávací základnou z loňského roku, kdy kvůli pandemii byla Česká republika v podstatě vymazána z turistických map.

Stále to nevypadá dobře

Vzhledem ke tragickému prvnímu čtvrtletí letošního roku je i přes zlepšující se trend zřejmé, že letošní rok se pro ubytovací zařízení nevyvíjí dobře. Nejhorší situace panuje v Praze, která je výrazně závislá na zahraničních hostech. Situace mimo hlavní město vypadá lépe. Regionální ubytovací zařízení jsou totiž více závislá na české klientele, která v pandemii vykázala větší míru stability než zahraniční hosté.

Ve druhém čtvrtletí letošního roku nás navštívilo nejvíce zahraničních hostů z Německa a Slovenska. S velkým odstupem na třetím místě následovali hosté z Polska. Do první desítky nejčastějších zahraničních hostů spadají pouze lidé pocházející z Evropy. Jedinou výjimku tvoří na deváté příčce hosté ze Spojených států. Z asijských zemí se do první desítky nikdo neprobojoval.

PODOBNÉ ČLÁNKY

NEJČTENĚJŠÍ

- Reklama -