14.7 C
Prague
Sobota, 2 července 2022, 1:07
- Reklama -
DomůZdravíDesatero správného opalování. Lékař radí, jak předcházet rakovině kůže

Desatero správného opalování. Lékař radí, jak předcházet rakovině kůže

Jakmile vykoukne zpoza mraků sluníčko, už oblékáte plavky a běžíte na lehátko? Opalování je skvělý a oblíbený relax nejen na dovolené a doplnit vitamín D do zásoby na další půlrok je zkrátka potřeba. Jenomže se z toho také může vyvrbit pěkná polízanice. Jak na to, abyste to „neodnesli“?

Opalování může být docela věda. Hlavně pokud se chcete opalovat zdravě, správně a bez nepříjemných následků. Pokud si myslíte, že to není možné nebo vám to snad někdo tvrdil, tak ho klidně pošlete do patřičných mezí. Jde to. Jak? Takhle…

Zjistěte svůj fototyp

Každý se opalujeme jinak a hlavní faktor toho, zda po pár minutách na sluníčku pokožka zrudne, nebo naopak získá bronzový nádech, je intenzita pigmentace naší kůže. Čím světlejší je pokožka a vlasy, tím nižší fototyp jsme. Každý z fototypů vydrží bez ochranného faktoru jinak dlouhou dobu. Tato doba nám poté pomáhá vybrat si správný ochranný faktor (SPF = sun protection factor).

Tajemné číslo ochranného faktoru

Všichni zhruba tušíme, že čím vyšší číslo, tím účinnější ochrana. Co to číslo ale opravdu znamená? Ochranný faktor označuje násobek minut, které daný fototyp může strávit na slunci bez SPF. Pokud se tedy fototyp I. může pohybovat na slunci 10 minut bez SPF a použije přípravek se SPF 30, pak se může bezpečně slunit celých 300 minut.

UVA (A jako ageing = stárnutí) paprsky, ač nehřejí, tak pronikají hluboko do kůže.

Správný čas

Už od malička víme, že přes poledne bychom se měli přímému slunci raději vyhýbat. Dobrou pomůckou je, pokud váš stín na zemi nepřesáhne vaše tělo, ještě je na opalování příliš brzy. Pozor na mýty! Po znovunanesení krému na opalování se čas, který se můžete pohybovat na slunci, nepočítá znovu od nuly. Ochranu obnovíte, ale čas slunění tím neprodloužíte,“ vysvětluje kožní lékař Karel Kratochvíl.

Ochrana proti UVA i UVB

UVA (A jako ageing = stárnutí) paprsky, ač nehřejí, tak pronikají hluboko do kůže. Tyto paprsky silně zasahují do buněk a mohou za předčasné vrásky, tvorbu pigmentových skvrn a především mohou zapříčinit nádory. UVB (B jako burning = pálení) jsou paprsky velice silné a narušují povrch pokožky. Následkem jejich vystavení bez ochrany je spálená pokožka a sluneční vyrážka.

Zázračné antioxidanty

Antioxidanty jsou “lapače” volných radikálů a pomáhají tak pokožce lépe bojovat s chemickými procesy nejen při opalování. Jedněmi z nejúčinnějších antioxidantů při slunění jsou vitamíny C a E a důležitý je také beta-karoten. „Ve složení opalovacích krémů tedy hledejte zejména tyto složky, pokud chcete dát své pleti něco navíc,“ doporučuje Kratochvíl.

Příprava i zevnitř

Kvalitnějšímu opalování můžete pomoci i vhodnou změnou či doplňky stravy. Do jídelníčku je dobré zařadit potraviny s vysokým obsahem beta-karotenu, vitamínů A, C, E a také selenu. Tyto látky pomohou pokožce bojovat s volnými radikály, které vznikají při slunění a mohou způsobit až vznik karcinomu.

Je-li znaménko nerovnoměrně zbarvené, nemá ostré ohraničení, je nepravidelné a cítíte, že je více nad povrchem než je obvyklé, může se jednat o projevy melanomu.

Chraňte i opomíjené

Své tělo chráníme proti slunci již víceméně automaticky, ale některé části stále trochu opomíjíme. Vlasy chraňte sprejem s UV ochranou, aby zůstaly hebké a nekrepatěly. Pokožka hlavy je také náchylná na spálení, proto je dobré ji chránit kloboukem nebo kšiltovkou.

„Na rty nanášejte pravidelně tyčinku s UV filtrem, kterou můžete namazat i citlivá místa, jako je nos a uši. Pokud máte tetování, používejte opalovací přípravky přímo určené na tetování. Tetovaná pokožka je náchylnější, nemluvě o tom, že vlivem slunečního záření barvy blednou a linie se rozpíjejí.“

Péče po slunění

Nejen během pobytu na slunci je nutné o pokožku pečovat. Stejným dílem je třeba hýčkat tělo i po opalování. Sáhnout můžete po oleji z rakytníku, který skvěle vyživí kůži a také pomůže krásnějšímu a déle trvajícímu opálení.

„Uvítáte-li po hodinách na slunci spíše chladivější a lehčí konzistenci, vyzkoušejte gel po opalování. Ty správné gely obsahují výtažky z leknínu, zeleného čaje a heřmánku, které pokožce pomohou ke zklidnění a pružnosti,“ má jasno Kratochvíl.

První pomoc

Škoda už byla napáchána. Při odchodu z pláže nebo koupaliště to ještě nevypadalo tak zle, ale za pár hodin doma se rozpoutalo horoucí peklo. Rudá pokožka pálí a každý dotek je utrpení. Než stihnete dojít do lékárny pro panthenol, můžete využít domácí zdroje a vytvořit si obklady z uvařeného a zchlazeného zeleného čaje nebo se potřít bílým jogurtem. Jogurt zklidní a zelený čaj působí antioxidačně a protizánětlivě.

Prohlídka znamének

Jedině dermatolog vám s jistotou poví, na jaká mateřská znaménka si dávat pozor a kontrolovat jejich vzhled během léta. „Prevenci rakoviny kůže rozhodně nepodceňujte a nechte se vyšetřit před i po opalovací sezoně. Je-li znaménko nerovnoměrně zbarvené, nemá ostré ohraničení, je nepravidelné a cítíte, že je více nad povrchem než je obvyklé, může se jednat o projevy melanomu,“ dodává lékař.

PODOBNÉ ČLÁNKY

NEJČTENĚJŠÍ

- Reklama -