21.5 C
Prague
Pondělí, 4 července 2022, 1:07
- Reklama -
DomůPolitikaOdmítáme hazard se vzděláním a budoucností dětí. Navrhneme také vyšetřovací komisi k...

Odmítáme hazard se vzděláním a budoucností dětí. Navrhneme také vyšetřovací komisi k událostem během pandemie

Piráti a Starostové představili stanoviska k důležitým návrhům zákona, které by měly tento týden přijít na řadu. Jedním z nich je i zákon o pedagogických pracovnících, nová podoba stavebního zákona či novela energetického zákona. Zástupci koalice kromě toho společně s koalicí SPOLU navrhnou vznik sněmovní vyšetřovací komise k problematickým nákupům zdravotních pomůcek v době pandemie i závažným pochybením v ochraně obyvatel.

Na pořad schůze Sněmovny by se měl po několika týdnech dostat vládní návrh zákona o pedagogických pracovnících, který ve třetím čtení zablokovala sama vládní koalice.„Tento zákon neobsahuje pouze zákonnou garanci platů učitelům, ale celou řadu prvků, které zabezpečí rozvoj českého vzdělání, jako jsou příplatky za třídnictví či uvádějící učitele, specializační příplatky. Vláda jen znovu hazarduje se vzděláním a budoucností našich dětí. Proto doufáme, že vládní strany nebudou bojkotovat vlastního ministra a převáží rozum nad neochotou ministryně financí navyšovat peníze v oblasti školství,” okomentoval místopředseda Starostů a nezávislých Petr Gazdík.

Vláda na naše výzvy nereagovala, protlačila na sílu změnu, která povede k centralizaci stavebního procesu a nabírání tisíců nových úředníků.

Jak to bude se stavebním zákonem?

Finální podobu nového stavebního zákona by měli poslanci projednat hned na úterní schůzi. Jeho znění však Senát jednomyslně zamítl. „Celé měsíce jsme vládu upozorňovali, že novela stavební zákona může mít fatální dopady na veřejnou správu. Připravili jsme celou řadu konkrétních návrhů, které by pomohli zjednodušit proces stavebního řízení, odstranit papírování na úřadech a také zpřehlednit systém zájemcům o stavby. Vláda na naše výzvy nereagovala, protlačila na sílu změnu, která povede k centralizaci stavebního procesu a nabírání tisíců nových úředníků. Po zamítnutí Senátem už stojíme před volbou přijmout nebo odmítnout. Volíme zcela jednoznačné odmítnutí, protože se pod devastaci současného stavebního systému nemůžeme podepsat. Po volbách pro nás bude zjednodušení povolování staveb, digitalizace úřadů a navrácení rozhodovací principů na nižší úroveň důležitou prioritou,” dodala místopředsedkyně hnutí Věra Kovářová. 

Snad novela konečně projde

Piráti a Starostové budou také usilovat o prosazení návrhů v rámci novely energetického zákona, které mají ambici ukončit nekalé praktiky tzv. energošmejdů. „Pozměňovacími návrhy, které jsme připravili k novele energetického zákona, chceme zabránit praktikám, kterými podomní prodejci energií, tzv. energošmejdi, tahají peníze především ze seniorů. Hned dva z nich si osvojil i Hospodářský výbor. Ty umožňují obcím zakázat na svém území podomní prodej energií či zkrátit dobu pro získání licence pro výkon zprostředkovatelské činnosti na šest měsíců. S úpravou zákona jsme přišli již v roce 2019, ale jak už to s touto vládou bývá, shodila náš návrh ze stolu a později představila svůj, obdobný. Doufáme, že novela konečně projde a vytlačíme tak tyto podvodníky za hranu zákona,“ poznamenal Rakušan.

Zástupci koalice Pirátů a Starostů na závěr avizovali po dohodě s koalicí SPOLU záměr na zřízení vyšetřovací komise k událostem v koronavirové krizi. Ta by měla prověřit například nákup a distribuci zdravotnického materiálu, postupy při přijímání protiepidemiologických opatření, příčiny rekordní doby uzavření škol či způsob, jakým byla řešena pomoc ekonomice. 

PODOBNÉ ČLÁNKY

NEJČTENĚJŠÍ

- Reklama -