20.3 C
Prague
Sobota, 2 července 2022, 12:07
- Reklama -
DomůZajímavostiZdražující vstupy ovlivňují konečné prodejní ceny ve více segmentech

Zdražující vstupy ovlivňují konečné prodejní ceny ve více segmentech

Zdražování vstupních surovin, materiálů nebo dopravy. Nemilá situace současné ekonomiky postihuje i české výrobní firmy. Jak hodnotí tuto situaci čeští výrobci zdravotnických produktů, zrcadel a světlovodů?

Tomáš Mertlík
ředitel a majitel Batist Medical (Červený Kostelec, Praha)

Vstupy pro naši výrobu zdravotnických pomůcek zdražily výrazně. Pokud porovnáme první pololetí roku 2020 a první pololetí roku 2021, došlo v průměru k navýšení o 12 %. A v některých případech se nám ceny vstupů navýšily až čtyřnásobně. Doprava z Asie také výrazně podražila, nyní je také až čtyřnásobně vyšší. To vše výrazně prodražuje zdravotnický spotřební materiál, pro nějž se suroviny ve velkém v Asii vyrábějí.

Zdražení na vstupech jsme nuceni promítnout částečně ve finální ceně zákazníkům, zdražujeme nyní o cca 10 %. Nejvíce pak výrobky, které se vyrábějí z netkaných textilií a z bavlny, případně jejich kombinace. Typicky se jedná o prostředky pro ošetřování ran. Také jde o nejrůznější ochranné pomůcky, které se používají při běžném ambulantním či nemocničním provozu, jako jsou například jednorázové pláště, ochranné pláště, jednorázové čepice, návleky na boty a další.

Lucie Hronová
ředitelka a spolumajitelka českého výrobce zrcadel Amirro (Čelákovice)

Náš klíčový materiál, zrcadlové tabule, se meziročně zdražil o 10 %. A u ostatních materiálů je pak nárůst cen ještě mnohem dramatičtější. Dřevo a kartony nejenže zdražily v řádech desítek i stovek procent, ale dodací lhůty se prodloužily z dnů na měsíce.

Vzhledem k tomu, že se ceny mění prakticky každý týden, není možné momentálně odhadnout konečný dopad na ceny našich produktů. Máme široké portfolio výrobků s různým podílem materiálů. Některých se zvýšení cen prakticky nedotkne, u jiných musíme zdražovat. Snažíme se ale udržet pod hranicí 10 %.

Jakub Brandalík
majitel a ředitel výrobce křišťálových světlovodů Lightway (Chrášťany u Prahy)

Suroviny a vstupní materiálypro světlovody zdražily v posledních týdnech značně, a to v průměru napříč materiály o 18 %. Výrobní náklady tedy rostou nezanedbatelným způsobem. Rozhodli jsme se ale obětovat část našich zisků a zatím jsme zdražili konečný produkt pouze o 11 %.

PODOBNÉ ČLÁNKY

NEJČTENĚJŠÍ

- Reklama -