„Ceny vybraných dřevěných, ocelových a izolačních materiálů se meziročně zvýšily o desítky až stovky procent. To dostává do existenčních problémů firmy, které uzavíraly smlouvy na rekonstrukce a výstavbu nemovitostí bez inflačních doložek,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
(KOMENTÁŘ) Stavební produkce v květnu 2021 zaznamenala meziroční růst o 5,8 procenta. Dobré výsledky hlásí pozemní stavitelství, které meziročně vzrostlo o 4,5 procenta. Produkce v rámci inženýrského stavitelství meziročně vzrostla dokonce o 8,8 procenta. Realizaci staveb však komplikují skokově se zvyšující ceny stavebních materiálů a nedostatek stavebních dělníků.
Orientační hodnota nově povolených staveb dosáhla úrovně 36,6 miliardy korunu.
Bytů je stále žalostně málo
Stavební úřady v květnu 2021 vydaly 8 777 stavebních povolení. To bylo o 15,1 procenta více než před rokem. Orientační hodnota nově povolených staveb dosáhla úrovně 36,6 miliardy korunu. Počet zahájených bytů v květnu 2021 meziročně vzrostl o 20,3 procenta. Počet dokončených bytů však klesl o 4,1 procenta.
Na realitním trhu je stále patrná nedostatečná nabídka bytů, která vede k prudkému růstu cen. Byty se staly investičním artiklem a slouží ke spekulativním obchodům. Tato situace byla umocněna zrušením daně z nabytí nemovitých věcí. Výrazný růst cen nemovitostí se zatím příliš nepromítl do cen dlouhodobých nájmů, takže se sice zhoršila dostupnost vlastnického bydlení, ale dostupnost nájemního bydlení je stále vysoká.