14.7 C
Prague
Sobota, 2 července 2022, 1:07
- Reklama -
DomůPolitikaPiráti s Starostové představili protikorupční program a kroky pro boj s šíbry....

Piráti s Starostové představili protikorupční program a kroky pro boj s šíbry. Mluvili o tajných schůzkách i zakázkách

Piráti a Starostové představili velký protikorupční program, který ušetří miliardy korun daňových poplatníků. Jako první navrhnou zřídit vyšetřovací sněmovní komisi nezávislých odborníků k pochybným zakázkám během pandemie. Jaké další kroky mají? Nebo půjde o klasické „plácání“ do vody o ničem?

Hned po volbách chce koalice prosadit například veřejný registr dotací, rozšířit povinnost zveřejňovat všechny smlouvy i na politické strany, předložit zákon o střetu zájmů či o státních zástupcích, jenž zajistí jejich plnou nezávislost. Ve vládě chtějí připravit nový trestní řád, který zrychlí trestní řízení tak, aby byla drtivá většina korupčních kauz uzavřena do 18 měsíců. Jejich cílem je i lepší ochrana oznamovatelů korupce.

Faltýnkovy diáře, v kterých řeší jen to, na čem on a jeho okolí vydělá. Čapí hnízdo? Mýtný systém? Stamilionové dotace pro Agrofert? Předražené nákupy zdravotních pomůcek? Když jedni s nasazením zdraví pomáhali, jiní kradli. To musí skončit.

Máme dost tajných schůzek, neprůhledných zakázek, úplatků, šíbrů a mizejících miliard, které pak chybí třeba ve zdravotnictví. Naši občané si zaslouží férový a poctivý stát. Proto jsme s týmem expertů připravili obsáhlý protikorupční program, který ušetří peníze daňových poplatníků a pomůže vrátit lidem důvěru ve spravedlnost,“ popsal předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek.
 

Předseda poslaneckého klubu Starostů a nezávislých Jan Farský uznal, že korupční kauzy tu byly vždy. Připomněl lehké topné oleje, solární barony i rozkrádání evropských dotací. „Ale snad nikdy nebyla korupce tak rozsáhlá jako teď. Střet zájmů premiéra není nic jiného než tunelování státu pro vlastní potřebu. Služba lidem je v podání současné vlády jen zastíracím manévrem k vlastnímu obohacení. Faltýnkovy diáře, v kterých řeší jen to, na čem on a jeho okolí vydělá. Čapí hnízdo? Mýtný systém? Stamilionové dotace pro Agrofert? Předražené nákupy zdravotních pomůcek? Když jedni s nasazením zdraví pomáhali, jiní kradli. To musí skončit.“

Zákon předložený den po volbách

Farský poznamenal, že bychom se měli začít dívat do budoucna a v souvislosti s tím vyzval všechny strany kandidující v podzimních volbách, aby vedly předvolební kampaň zcela transparentně a šly tak samy příkladem.

„Ve volebním programu jsme se zavázali mimo jiné k zavedení nového trestního řádu, který zrychlí trestní řízení při zachování všech práv trestně stíhaných. Chceme, aby 90 procent kauz bylo vyřešeno do 18 měsíců. Abychom efektivně zabavovali výnosy z trestné činnosti a aby se více uplatňoval trest propadnutí majetku u velkých korupčních kauz. Den po volbách také předložíme zákon o střetu zájmů, který bude plně vymahatelný, doplnil Michálek s tím, že budou Piráti a Starostové také požadovat důkladné prošetření zakázek z doby pandemie.

Klíčové je řešit také státní firmy, kde unikají miliardy korun daňových poplatníků, jako v ČEZu nebo v Českých drahách.

Vše se musí hledat velmi komplikovaně

Pirátský senátor Lukáš Wagenknecht také popsal plánované kroky k větší transparentnosti. Podle něj dnes chybí v oblasti dotací a výdajů dostatečná transparentnost. Vše je nutné komplikovaně dohledávat.

Chceme, aby byl registr dotací jasný a jednoduchý. Pokud se budeme podílet na nové vládě, do 100 dnů tento registr spustíme. Stejná situace je i u provozních a investičních výdajů státu. I zde chceme vše zpřehlednit až do nejposlednější faktury, zavedeme proto rozklikávací rozpočet. Klíčové je řešit také státní firmy, kde unikají miliardy korun daňových poplatníků, jako v ČEZu nebo v Českých drahách. Je třeba, aby zde začali fungovat skuteční odborníci, nikoliv systém politických trafik. Zavedeme proto na pozice transparentní výběrová řízení.“ 
 

PODOBNÉ ČLÁNKY

NEJČTENĚJŠÍ

- Reklama -